HOUSE
ALAN AUSTERMAN
19th-28th Legislature (1995 -2014)

Representative Alan Austerman
House Majority Leader

District: 36
Party: Republican

Date/Place of Birth:
May 23, 1943 Everett, Washington

Residency in Alaska:
Kodiak: 1943 - present

Occupation:
Commercial fisherman (crab, salmon, halibut and shrimp) Small Business Owner & Operator

Family:
Wife: Ginny Children: Carol, Dawn

Education:
Kodiak High School: Graduated 1961

Military:
7 years service Alaska National Guard, Sergeant (E-5)

Alaska State House of Representatives:
1995 - 2000, 2009 - present
Community & Regional Affairs: 1995 - 1996, 2011 - present
Co-Chair: 1995 - 1996
Fisheries: 1995 - 1998, 2011 - present
Chair: 1995 - 1998
Legislative Council: 2011 - present
Military & Veterans' Affairs: 2011 - present
Rules: 2011 - present
Finance: 1999 - 2000, 2009 - 2010
Administrative Regulation Review: 1997 - 1998
World Trade & State/Federal Relations:
Vice-Chair: 1997 - 1998
Economic Development: 1997 - 1998
Electric Utility Restructuring: 1997 - 1998
International Trade/Tourism:
Vice-Chair: 1995 - 1996
Resources Committee: 1995 - 1996
Finance Subcommittees
- Commerce, Community & Economic Development: 2011 - present
- Fish & Game: 2011 - present
- Governor: 2011 - present
- Legislature: 2011 - present
- University of Alaska: 2009 - 2010
- Chair, Commerce, Community & Economic Development: 2009 - 2010
- Chair, Environmental Conservation: 2009 - 2010
- Chair, Fiscal Policy: 2009 - 2010
- Chair, Community & Economic Development: 1999 - 2000
- Chair, Community & Regional Affairs: 1999 - 2000
- Chair, Labor & Workforce Development: 1999 - 2000
- Chair, University of Alaska: 1999 - 2000
- Community & Regional Affairs: 1997 - 1998
- Public Safety: 1995 - 1998
- Administration: 1995 - 1996

Other Political and Government Positions:
Fisheries Policy Advisor, Governor of Alaska: 2003 - 2008 Kodiak Island Borough Assembly, 1985 - 1990, 1992 - 1994 Kodiak Island Borough Parks & Recreation City of Kodiak Personnel Board Kodiak Island Transportation Committee Kodiak Island School Budget Review Committee Kodiak Community College Advisory Board Kodiak Island Hospital Advisory Board.

Business and Professional Positions:
Executive Director, Kodiak Island Convention & Visitors Bureau: 1993 - 1994 Owner, Austerman's Office Supply: 1979 - 1994 Police Officer, City of Kodiak Commercial Fisherman Union Longshoreman Sporting Goods Store Manager Hunting and Fishing Lodge Owner: 1985 - 1990 Printing Shop Owner: 1975 - 1988 Newspaper Owner, Kadiak Times: 1976 - 1983

Special Interests:
Hunting, Fishing, Photography, Mountain Biking, Hiking

Service Organizations and Community Involvement:
President/Board Member, Kodiak Jaycees City of Kodiak Personnel Board President, Kodiak Chamber of Commerce Kodiak Island Hospital Advisory Board Commissioner, North Pacific Anadromous Fish Commission North Pacific and Bering Sea Fisheries Advisory Board US/Russia Intergovernmental Consultative Committee on Fisheries Ex-officio Member, Alaska Aerospace Development Corp. Board of Directors Pacific Fisheries Legislative Task Force Council of State Governments West (CSG West) Energy & Environment Committee Ex-officio Member, Fishery Industrial Technology Center (FITC) Policy Center in Kodiak Co-Founder, Kodiak Rodeo Association Chair, Ducks Unlimited Co-Founder, Kodiak Alaska State Parks Advisory Committee Elks Lodge National Rifle Association Pioneers of Alaska Kodiak Island Sportsmen Association Rotary

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 140 APPROP: COMMUNITY QUOTA ENTITY LOAN FUND REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FIN 02/04/2011
HB 141 LOANS TO COMMUNITY QUOTA ENTITIES/PERMITS REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FIN 02/18/2011
HB 181 COMMERCIAL FISHING CREWMEMBER STATISTICS REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FIN 03/28/2011
HB 217 SCHOOL CONSTRUCTION BOND DEBT REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) EDC 04/06/2011
HB 222 AK PROMOTION & MARKETING FUND/BOARD REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) EDT 04/01/2011
HB 290 ESTABLISH ENDOW ALASKA GRANT PROGRAM REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(S) FIN 04/10/2012
HB 301 BOATING REGULATION: SUNSET/ENFORCEMENT REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 31 SLA 12 05/22/2012
HB 325 COASTAL MANAGEMENT PROGRAM REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) RES 02/17/2012
HCR 12 TASK FORCE ON FISCAL FUTURE OF ALASKA REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(S) FIN 04/11/2011



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 27 DISPOSITION OF SERVICE MEMBERS' REMAINS REPRESENTATIVES THOMAS, HERRON, FEIGE, SADDLER
(H) STA 02/09/2011
HB 97 EXTEND INVASIVE PLANTS LAW REPRESENTATIVE JOHNSON
CHAPTER 3 SLA 11 04/22/2011
HB 115 NAMING WALTER J. HICKEL EXPRESSWAY REPRESENTATIVE JOHNSON
(S) RLS 04/13/2012
HB 144 REPORT ON FISHING STREAM ACCESS REPRESENTATIVE GARA
CHAPTER 9 SLA 12 04/24/2012
HB 166 STATE AGENCY PERFORMANCE AUDITS REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) FIN 03/25/2011
HB 234 PICKETING AND PROTESTS AT FUNERALS REPRESENTATIVE THOMAS
(S) RLS 04/13/2012
HB 237 ALASKA WILD SALMON DAY REPRESENTATIVE EDGMON
(H) FSH 04/13/2011
HB 246 NAMING CERTAIN BRIDGES/AIRPORTS/ROAD REPRESENTATIVE THOMAS
CHAPTER 11 SLA 12 05/01/2012
HB 250 RENEWABLE ENERGY GRANT FUND REPRESENTATIVES THOMAS, P.WILSON, MILLETT
CHAPTER 12 SLA 12 05/02/2012
HB 261 COMMERCIAL FISHING ENTRY PERMIT LOANS REPRESENTATIVES EDGMON, MILLETT, THOMPSON
CHAPTER 47 SLA 12 05/28/2012
HB 281 WELCOME HOME VIETNAM VETERANS DAY REPRESENTATIVE THOMAS
(S) RLS 04/12/2012
HB 282 MILITARY TRAINING CREDIT/TEMP. LICENSE REPRESENTATIVE THOMAS
(S) SUP CAL 4/15 04/15/2012
HB 298 EXEMPTIONS FROM MINING TAX REPRESENTATIVE SEATON
CHAPTER 28 SLA 12 05/22/2012
HB 302 CONTRIBUTIONS FROM PFD: UNIV/AUDITS REPRESENTATIVE SEATON
(S) RLS 04/13/2012
HB 312 HOMEOWNERS ENERGY CONVERSION LOAN FUND REPRESENTATIVE T.WILSON
(S) FIN 04/10/2012
HCR 6 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE COSTELLO
LEGIS RESOLVE 7 07/19/2011
HCR 8 TSA SCREENING PROCEDURES REPRESENTATIVE TUCK
LEGIS RESOLVE 4 07/19/2011
HCR 24 STATE FOOD RESOURCE DEVELOPMENT GROUP REPRESENTATIVE STOLTZE
(S) SUP CAL 4/15 04/15/2012
HJR 8 OPPOSE GENETICALLY ENGINEERED SALMON REPRESENTATIVE KAWASAKI
(H) RLS 03/18/2011
HJR 21 OPPOSING FEDERAL WILD LAND DESIGNATION REPRESENTATIVE FEIGE
(S) RES 04/04/2011
HJR 26 SEA OTTER MANAGEMENT REPRESENTATIVE P.WILSON
(S) RLS 04/10/2012
HJR 27 RELOCATE COASTAL VILLAGES REGION FUND REPRESENTATIVE SEATON
LEGIS RESOLVE 15 07/19/2011
HJR 29 BLM LEGACY OIL WELL CLEAN UP/AWARENESS REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 30 09/12/2012
HJR 32 REMOVE WOOD BISON FROM ENDANGERED LIST REPRESENTATIVE DICK
(S) SUP CAL 4/15 04/15/2012
HJR 34 COAST GUARD ICEBREAKERS & ARCTIC BASE REPRESENTATIVE HERRON
LEGIS RESOLVE 32 08/08/2012
HR 5 URGING FUNDING FOR ESSENTIAL AIR SERVICE REPRESENTATIVE P.WILSON
HOUSE RESOLVE 5 02/23/2011
HR 6 BYCATCH LIMITS IN NPFMC GROUNDFISH PLAN REPRESENTATIVE THOMAS
HOUSE RESOLVE 6 07/19/2011
SB 74 AUTISM: INS. COVERAGE, TASK FORCE SENATOR ELLIS
CHAPTER 63 SLA 12 06/27/2012
SB 130 ALASKA NATIVE LANGUAGE COUNCIL SENATOR OLSON
CHAPTER 48 SLA 12 05/28/2012
SCR 11 WALTER HICKEL DAY OF THE ARCTIC SENATOR FRENCH
LEGIS RESOLVE 42 08/08/2012
SCR 17 GIRL SCOUTS 100TH ANNIVERSARY SENATOR DAVIS
LEGIS RESOLVE 37 08/08/2012