HOUSE
SHARON CISSNA
21st-27th Legislature (1999 -2012)

Representative Sharon Cissna

District: 22
Party: Democrat

:

Date and Place of Birth:
April 5, 1942
Seattle, WA

Residency in Alaska:
Since 1967

Education:
High School:Federal Way, Washington 1960
College/University:University of Washington, University of Alaska Anchorage, B.A., 1972
Alaska Pacific University, M.S., 1992
Graduate Courses in Fiscal Management and Performance Based Budgeting

Political and Government Positions:
Airport Heights Community Council, Past President, Board Member Alaska State Legislative Aide: 1995, 1973, 1971 Alaska Voters for an Open Primary Anchorage Comprehensive Plan Citizens’ Task Force PTA Member, former Board Member Anchorage School District Outstanding Volunteer Award Chugach State Park Citizen Advisory Board, Past President PARK (lobbied/won voter approval area-wide park power, 1970) Co-Chair Chugach State Park Ad Hoc Committee, Chair (proposed/lobbied for Chugach State Park, 1969-1970) Graduate of Community Emergency Response Training (CERT) 1999

Business and Professional Positions:
Owner of publication services businesses from 1972-present
SOLUTIONS: family/individual counseling/consulting from 1974-present
Counseling work with troubled youth since early 1960s

Membership:
Alaska Press, Women League of Women Voters, University of Alaska Anchorage Alumni Association, Alaska Pacific University Alumni Association, Airport Heights Community Patrol

Special Interests:
Long Distance Bicycling, Gardening, Sketching

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 77 NONPARTISAN BLANKET PRIMARY ELECTION REPRESENTATIVES GRUENBERG, CISSNA, KAWASAKI
(H) STA 01/20/2012
HB 262 PASSENGER SECURITY: TRANSPORT. FACILITY REPRESENTATIVE CISSNA
(H) JUD 01/17/2012
HB 270 WARNING OF AIRPORT EXAMS/SCANS REPRESENTATIVES CISSNA, GRUENBERG, TUCK
(H) TRA 01/17/2012
HB 272 STUDENT LOAN INTEREST REDUCTIONS REPRESENTATIVES GARA, GUTTENBERG, GARDNER, KERTTULA, HOLMES, TUCK, KAWASAKI, PETERSEN, GRUENBERG, CISSNA
(H) EDC 02/22/2012
HB 319 STUDY HEALTH EFFECTS OF AIRPORT SCREENING REPRESENTATIVE CISSNA
(H) HSS 02/10/2012
HB 321 STATE/MUNI. AIRPORT SECURITY SCREENING REPRESENTATIVE CISSNA
(H) TRA 02/15/2012
HB 342 PUBLIC OFFICIALS AS PUBLIC HEALTH MENTORS REPRESENTATIVE CISSNA
(H) HSS 02/22/2012



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 71 LEGISLATIVE SESSION LIMIT/PROCEDURES REPRESENTATIVES SEATON, GRUENBERG, EDGMON
(H) FIN 02/16/2011
HB 78 MEDICAL PROVIDER INCENTIVES/LOAN REPAYM'T REPRESENTATIVE HERRON
CHAPTER 25 SLA 12 05/22/2012
HB 79 INS. COVERAGE: AUTISM SPECTRUM DISORDER REPRESENTATIVES PETERSEN, KAWASAKI
(H) HSS 01/18/2011
HB 131 COMMUNITY & PUB.TRANSPORTATION ADV. BOARD REPRESENTATIVE MUNOZ
CHAPTER 36 SLA 12 05/24/2012
HB 194 APPROP: CONST. CBR TO PERMANENT FUND REPRESENTATIVE DOOGAN
(H) FIN 03/16/2011
HB 233 BIOMETRIC INFORMATION FOR ID REPRESENTATIVE GARDNER
(H) HSS 04/08/2011
HB 250 RENEWABLE ENERGY GRANT FUND REPRESENTATIVES THOMAS, P.WILSON, MILLETT
CHAPTER 12 SLA 12 05/02/2012
HB 261 COMMERCIAL FISHING ENTRY PERMIT LOANS REPRESENTATIVES EDGMON, MILLETT, THOMPSON
CHAPTER 47 SLA 12 05/28/2012
HB 290 ESTABLISH ENDOW ALASKA GRANT PROGRAM REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(S) FIN 04/10/2012
HCR 6 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE COSTELLO
LEGIS RESOLVE 7 07/19/2011
HCR 8 TSA SCREENING PROCEDURES REPRESENTATIVE TUCK
LEGIS RESOLVE 4 07/19/2011
HCR 27 DESIGNATE MULDOON PARK IN ANCHORAGE REPRESENTATIVE PETERSEN
(H) CRA 02/22/2012
HJR 15 SUPPORT ARCTIC CAUCUS REPRESENTATIVE HERRON
LEGIS RESOLVE 10 07/19/2011
HJR 29 BLM LEGACY OIL WELL CLEAN UP/AWARENESS REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 30 09/12/2012
HR 5 URGING FUNDING FOR ESSENTIAL AIR SERVICE REPRESENTATIVE P.WILSON
HOUSE RESOLVE 5 02/23/2011
SB 31 COUNTING OF WRITE-IN VOTES SENATORS THOMAS, FRENCH, MENARD, WIELECHOWSKI
CHAPTER 10 SLA 11 05/17/2011
SB 74 AUTISM: INS. COVERAGE, TASK FORCE SENATOR ELLIS
CHAPTER 63 SLA 12 06/27/2012
SB 130 ALASKA NATIVE LANGUAGE COUNCIL SENATOR OLSON
CHAPTER 48 SLA 12 05/28/2012
SB 175 PRACTICE OF NATUROPATHY SENATOR MCGUIRE
(H) L&C 04/13/2012