HOUSE
KYLE JOHANSEN
25th-27th Legislature (2007 -2012)

Representative Kyle Johansen

District: 1
Party: Republican

:

Date/Place of Birth:
July 13, 1967
Ketchikan, Alaska

Residency in Alaska:
Ketchikan 1967- present

Occupation:
State Legislator

Family:
Children - Jacie, Makena, Shelbi

Education:
Ketchikan High School: graduated 1985
Washington State University: graduated 1992
   - B.A. Elementary Education

Alaska State House of Representatives:
Chair, House Transportation Committee: 2007 - 2008
Vice Chair, House Fisheries Committee: 2007 - 2008
Member, House State Affairs Committee: 2007 - 2008
Member, House Economic Development, Trade and Tourism Committee: 2007 - 2008
Finance Subcommittees:
   - Member, Administration, 2007 - 2008
   - Member, Commerce, Community and Economic Development, 2007 - 2008
   - Member, Environmental Conservation, 2007 - 2008
   - Member, Transportation and Public Facilities, 2007 - 2008

Other Political and Government Positions:
Legislative Aide: 1994-2000

Business and Professional Positions:
State Legislator

Special Interests:
Sport fishing, motorcycling, classic literature, basketball, automobiles, comedy, architecture, Paul Ekman, Sir Sun Wu

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 117 AK PUBLIC OFFICES COMMISSION: DUTIES REPRESENTATIVE JOHANSEN
(H) STA 01/24/2011
HB 153 CONTROLLED SUBSTANCES REPRESENTATIVE JOHANSEN
(H) JUD 02/11/2011
HB 163 REFERENCES TO REASONABLE REGULATIONS REPRESENTATIVE JOHANSEN
(H) JUD 02/18/2011
HB 167 CONTROLLED SUBSTANCES/DEXTROMETHORPHAN REPRESENTATIVE JOHANSEN BY REQUEST
(H) JUD 02/23/2011
HB 182 ELECTRONIC DISTRIB. OF REPORTS/NOTICES REPRESENTATIVE JOHANSEN
(S) STA 04/04/2012
HB 214 WALTER L. KUBLEY KETCHIKAN FERRY TERMINAL REPRESENTATIVE JOHANSEN
CHAPTER 17 SLA 11 06/08/2011
HB 329 CORPORATE INCOME TAX REPRESENTATIVE JOHANSEN
(H) L&C 02/17/2012
HJR 20 ROADLESS RULE & CHUGACH AND TONGASS HYDRO REPRESENTATIVE JOHANSEN
LEGIS RESOLVE 63 08/08/2012
HJR 31 DECLARE CENTRAL PARK A WILDERNESS AREA REPRESENTATIVE JOHANSEN
(H) RES 01/23/2012
HJR 37 SUPPORT KEYSTONE XL PIPELINE REPRESENTATIVE JOHANSEN
(H) RES 02/15/2012



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 3 REQUIREMENTS FOR DRIVER'S LICENSE REPRESENTATIVES LYNN, HAWKER, CHENAULT, JOHNSON, GATTO
(S) STA 03/01/2011
HB 7 SYNTHETIC CANNABINOIDS REPRESENTATIVES MUNOZ, HERRON, KERTTULA, GATTO, LYNN, PRUITT
CHAPTER 22 SLA 11 06/23/2011
HB 8 FEDERAL REGULATIONS & EXECUTIVE ORDERS REPRESENTATIVE KELLER
(S) STA 04/12/2011
HB 15 STUDENT ATHLETE CONCUSSIONS REPRESENTATIVE DOOGAN
CHAPTER 12 SLA 11 05/27/2011
HB 16 EXTEND SENIOR BENEFITS/INCOME ALLOWANCES REPRESENTATIVE HAWKER
CHAPTER 6 SLA 11 05/02/2011
HB 21 SUICIDE PREVENTION COUNCIL MEMBERS REPRESENTATIVES FAIRCLOUGH, GARDNER, HERRON
CHAPTER 33 SLA 12 05/23/2012
HB 79 INS. COVERAGE: AUTISM SPECTRUM DISORDER REPRESENTATIVES PETERSEN, KAWASAKI
(H) HSS 01/18/2011
HB 98 HANDLING OF STATE FLAG REPRESENTATIVE JOHNSON
CHAPTER 5 SLA 11 04/28/2011
HB 115 NAMING WALTER J. HICKEL EXPRESSWAY REPRESENTATIVE JOHNSON
(S) RLS 04/13/2012
HB 131 COMMUNITY & PUB.TRANSPORTATION ADV. BOARD REPRESENTATIVE MUNOZ
CHAPTER 36 SLA 12 05/24/2012
HB 144 REPORT ON FISHING STREAM ACCESS REPRESENTATIVE GARA
CHAPTER 9 SLA 12 04/24/2012
HB 145 K-12 SCHOLARSHIP PROGRAM REPRESENTATIVE KELLER
(H) FIN 02/06/2012
HB 166 STATE AGENCY PERFORMANCE AUDITS REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) FIN 03/25/2011
HB 203 AK GASLINE DEV. CORP/GAS PIPELINE FUND REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) FIN 04/06/2011
HB 230 PRODUCER STATE ENERGY SYMPOSIUM REPRESENTATIVE MILLETT
(H) ENE 04/06/2011
HB 237 ALASKA WILD SALMON DAY REPRESENTATIVE EDGMON
(H) FSH 04/13/2011
HB 252 TAXES: FILM; SMALL CORP; OIL & GAS REPRESENTATIVE COSTELLO
WITHDRAWN BY SPONSR 04/15/2012
HB 261 COMMERCIAL FISHING ENTRY PERMIT LOANS REPRESENTATIVES EDGMON, MILLETT, THOMPSON
CHAPTER 47 SLA 12 05/28/2012
HB 264 MUNI PROPERTY TAX DEFERRAL: SUBDIVISIONS REPRESENTATIVE MUNOZ
WITHDRAWN BY SPONSR 04/15/2012
HB 282 MILITARY TRAINING CREDIT/TEMP. LICENSE REPRESENTATIVE THOMAS
(S) SUP CAL 4/15 04/15/2012
HB 301 BOATING REGULATION: SUNSET/ENFORCEMENT REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 31 SLA 12 05/22/2012
HB 316 MILITARY FACILITY ZONES REPRESENTATIVE THOMPSON
CHAPTER 20 SLA 12 05/16/2012
HB 347 USE OF MUNICIPAL FUNDS FOR INITIATIVES REPRESENTATIVE OLSON
(S) JUD 04/15/2012
HB 358 ANWR ADVERTISING CONTRACT REPRESENTATIVE PRUITT
(S) L&C 04/10/2012
HCR 1 PANCREATIC CANCER AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE PETERSEN
LEGIS RESOLVE 9 07/19/2011
HCR 2 RONALD REAGAN LANDMARK REPRESENTATIVE STOLTZE
(H) RLS 02/07/2011
HCR 3 SENIOR CITIZEN PROTECTIONS REPRESENTATIVE MUNOZ
LEGIS RESOLVE 14 07/19/2011
HCR 5 VITAMIN D SUPPLEMENTS REPRESENTATIVE SEATON
LEGIS RESOLVE 16 07/19/2011
HCR 6 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE COSTELLO
LEGIS RESOLVE 7 07/19/2011
HCR 8 TSA SCREENING PROCEDURES REPRESENTATIVE TUCK
LEGIS RESOLVE 4 07/19/2011
HCR 24 STATE FOOD RESOURCE DEVELOPMENT GROUP REPRESENTATIVE STOLTZE
(S) SUP CAL 4/15 04/15/2012
HJR 9 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE PRUITT
LEGIS RESOLVE 25 07/19/2011
HJR 11 OPPOSING ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 5 07/19/2011
HJR 13 HONORING RONALD REAGAN REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 1 07/19/2011
HJR 16 CONST. AM: EDUCATION FUNDING REPRESENTATIVE KELLER
RETURNED TO (H) RLS 04/02/2012
HJR 24 SUPPORT FED. FOREST LAND REVENUE SHARING REPRESENTATIVE P.WILSON
LEGIS RESOLVE 26 07/19/2011
HJR 29 BLM LEGACY OIL WELL CLEAN UP/AWARENESS REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 30 09/12/2012
HJR 40 RS 2477 RIGHTS-OF-WAY REPRESENTATIVE KELLER
(S) RES 04/12/2012
HR 5 URGING FUNDING FOR ESSENTIAL AIR SERVICE REPRESENTATIVE P.WILSON
HOUSE RESOLVE 5 02/23/2011
SB 74 AUTISM: INS. COVERAGE, TASK FORCE SENATOR ELLIS
CHAPTER 63 SLA 12 06/27/2012
SB 95 FRANK PALMER AUKE BAY FERRY TERMINAL SENATOR EGAN
CHAPTER 18 SLA 11 06/08/2011
SB 137 SUICIDE AWARENESS & PREVENTION TRAINING SENATOR DAVIS
CHAPTER 34 SLA 12 05/23/2012
SJR 2 LIMIT FEDERAL INTERVENTION IN STATE SENATOR DYSON
LEGIS RESOLVE 13 07/19/2011

Legislative Service: