HOUSE
REGGIE JOULE
20th-27th Legislature (1997 -2012)

Representative Reggie Joule
Resigned; October 8, 2012

District: 40
Party: Democrat

:

Date/Place of Birth:
July 14, 1952 - Nome, Alaska

Residency in Alaska:
St. Michaels, 1952-55;
Deering, 1955-58;
Kotzebue, 1958-present

Occupation:
Administrator

Family:
Spouse: Linda
Children: Lovisa, Reggie III, Angela, Dawn, Puyuk

Education:
High School - Copper Valley High School, 1967-70;
College/University - University of Alaska Fairbanks, 1970-72

Business and Professional Positions:
Former chairman of the Governor’s Advisory Board on Alcoholism & Drug Abuse;
Boys and Girls club extension advisory council;
Former vice-chair of the Governor’s Interim Commission on Children & Youth;
Former member of the Alaska Human Resource Investment Council;
Former member of the Northwest Arctic School Board;
Former member of the NANA Regional Corporation Board of Directors;
Former member of the Kotzebue Local Fish and Game Advisory Board

Service Organizations and Community Involvement:
Governor’s Council for Developmental Disabilities, LitSite, FAS Steering Committee

Special Interests:
Subsistence activities, promoting the World Eskimo Indian Olympics and Native Youth Olympics, reading, public speaking, and family.

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 65 SENIOR CITIZEN HOUSING DEV. FUND GRANTS REPRESENTATIVES EDGMON, HERRON, FOSTER, JOULE
CHAPTER 8 SLA 12 04/24/2012
HB 251 PRACTICE OF VETERINARY MEDICINE REPRESENTATIVES DICK, JOULE
(H) FIN 04/03/2012
HB 258 NATURALLY OCCURRING ASBESTOS REPRESENTATIVE JOULE
CHAPTER 13 SLA 12 05/04/2012
HB 280 OIL & GAS TAX CREDITS: KOTEZBUE/SELAWIK REPRESENTATIVE JOULE
(H) RES 01/17/2012
HB 341 DEFINITION OF DISASTER; EROSION REPRESENTATIVE JOULE
(H) MLV 02/22/2012



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 16 EXTEND SENIOR BENEFITS/INCOME ALLOWANCES REPRESENTATIVE HAWKER
CHAPTER 6 SLA 11 05/02/2011
HB 49 EARLY CHILDHOOD ED: PARENTS AS TEACHERS REPRESENTATIVES TUCK, KAWASAKI, GARA, PETERSEN
(H) FIN 03/16/2011
HB 144 REPORT ON FISHING STREAM ACCESS REPRESENTATIVE GARA
CHAPTER 9 SLA 12 04/24/2012
HB 166 STATE AGENCY PERFORMANCE AUDITS REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) FIN 03/25/2011
HB 183 APPLICATION OF VILLAGE SAFE WATER ACT REPRESENTATIVE DICK
CHAPTER 24 SLA 11 06/23/2011
HB 237 ALASKA WILD SALMON DAY REPRESENTATIVE EDGMON
(H) FSH 04/13/2011
HB 276 OIL/GAS PROD. TAX CREDITS/RATES/VALUE REPRESENTATIVES THOMPSON, DICK, MILLETT, TUCK, MILLER
WITHDRAWN BY SPONSR 04/15/2012
HB 290 ESTABLISH ENDOW ALASKA GRANT PROGRAM REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(S) FIN 04/10/2012
HB 301 BOATING REGULATION: SUNSET/ENFORCEMENT REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 31 SLA 12 05/22/2012
HB 325 COASTAL MANAGEMENT PROGRAM REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) RES 02/17/2012
HB 336 ENERGY ASSISTANCE PROGRAM & VOUCHERS REPRESENTATIVE THOMPSON
(H) L&C 04/09/2012
HCR 24 STATE FOOD RESOURCE DEVELOPMENT GROUP REPRESENTATIVE STOLTZE
(S) SUP CAL 4/15 04/15/2012
HJR 11 OPPOSING ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 5 07/19/2011
HJR 29 BLM LEGACY OIL WELL CLEAN UP/AWARENESS REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 30 09/12/2012
HJR 34 COAST GUARD ICEBREAKERS & ARCTIC BASE REPRESENTATIVE HERRON
LEGIS RESOLVE 32 08/08/2012
HR 5 URGING FUNDING FOR ESSENTIAL AIR SERVICE REPRESENTATIVE P.WILSON
HOUSE RESOLVE 5 02/23/2011
SB 130 ALASKA NATIVE LANGUAGE COUNCIL SENATOR OLSON
CHAPTER 48 SLA 12 05/28/2012