24th-31st Legislature (2005 -2020)

HOUSE
MARK NEUMAN





Representative Mark Neuman
District: 8
Party: Republican

Legislative Service
2005-2020 Representative

:

Date/Place of Birth:
August 12, 1959
Rice Lake, Wisconsin

Residency in Alaska:
Big Lake: 1981 - present

Occupation:
Small Business Owner
Legislator

Family:
Spouse - Adel
Children - Matthew, Amanda

Education:
Rice Lake High: 1977
Mat-Su College - Certification in RHVAC: 1988 - 1989

Alaska State House of Representatives:
Finance: 2011 - Present
Legislative Budget & Audit: 2008 - Present
Co-Chair, Resources: 2009 - 2010
Vice-Chair, Labor & Commerce: 2007 - 2010
Joint Cook Inlet Salmon Task Force: 2007 - 2010
Economic Development, Trade & Tourism: 2005 - 2010
    Chair: 2005 - 2008
Rules: 2009 - 2010
Transportation: 2005 - 2008
    Vice-Chair: 2007 - 2008
Administrative Regulation Review: 2007 - 2008
Community & Regional Affairs: 2005 - 2008
Oil & Gas: 2007 - 2008
Chair, Education: 2005 - 2006
School District Costs Task Force: 2005 - 2006
Finance Subcommittee:
   - Chair, Department of Administration: 2011 - Present
   - Chair, Department of Labor & Workforce Development: 2011 - Present
   - University of Alaska: 2005 - 2006, 2011 - present
   - Commerce, Community & Economic Development: 2007 - 2010
   - Corrections: 2007 - 2010
   - Fish & Game: 2009 - 2010
   - Natural Resources: 2007 - 2010
   - Education & Early Development: 2007 - 2008
   - Public Safety: 2005 - 2006
   - Law: 2005 - 2006

Other Political and Government Positions:
Delegate, 2004 Conference of Alaskans
NCSL Western Conference Committee Member
NCSL Agriculture, Environment & Energy Committee Member
National Assembly of Sportsmen’s Caucuses, National Executive Committee
National Rifle Association Life Member
Cook Inlet Salmon Task Force Member

Business and Professional Positions:
Owner Operator, Heirloom Wood Crafters

Service Organizations and Community Involvement:
Alaska Outdoor Council
Antique Power Club of Alaska
Big Lake Chamber of Commerce
Big Lake Lions Club
Matanuska Valley Sportsman Association
National Rifle Association
Susitna Rotary (Houston)
Willow Chamber of Commerce

Special Interests:
Hunting, fishing, gardening, cooking, working on vintage machines, snowmobiles, and NASCAR

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 110 PERSONAL USE FISHING PRIORITY REPRESENTATIVE NEUMAN
(H) FSH 02/18/2015
HB 358 FISHERIES BYCATCH TAX REPRESENTATIVE NEUMAN
(H) FSH 02/24/2016
HB 359 GOVERNOR:REGULATION NOTICE TO LEGISLATURE REPRESENTATIVE NEUMAN
(H) STA 02/24/2016
HJR 20 FISH & WILDLIFE MANAGEMENT BY STATES REPRESENTATIVE NEUMAN
RETURNED TO (H) RLS 02/03/2016



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 1 STATE ARCTIC POLICY REPRESENTATIVE HERRON
CHAPTER 10 SLA 15 05/11/2015
HB 44 SEX ABUSE/ASSAULT/DATING VIOL PREV. PROGS REPRESENTATIVE MILLETT
CHAPTER 2 SSSLA 15 07/09/2015
HB 77 DISABILITY:ID/LICENSE AND TRAINING RQMTS. REPRESENTATIVE THOMPSON
(S) RLS 04/14/2016
HB 80 REPEAL COLLEGE/CAREER READINESS ASSESS. REPRESENTATIVE GATTIS
(S) EDC 04/19/2015
HB 100 UREA/AMMONIA/GAS-LIQ FACILITY; TAX CREDIT REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 58 SLA 16 09/12/2016
HB 107 BD OF REGENTS REGIONAL RESIDENCY QUALIF. REPRESENTATIVE GATTIS
VETOED BY GOVERNOR 09/08/2016
HB 115 AK SOVEREIGNTY;US TRANSFER LAND TO ALASKA REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) JUD 02/05/2016
HB 213 RESTRICT ACCESS ST. LAND;FINDINGS;NOTICE REPRESENTATIVE TILTON
(H) RES 01/19/2016
HB 319 SNOWMOBILE REGISTRATION FEES REPRESENTATIVE TILTON
(H) RLS 04/06/2016
HCR 2 JAN 24 - 30, 2016: AK SCHOOL CHOICE WEEK REPRESENTATIVE GATTIS
LEGIS RESOLVE 5 09/01/2015
HJR 6 FEDERAL CONTAMINATION OF ANCSA LANDS REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 9 09/01/2015
HJR 10 OPPOSE ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE NAGEAK
LEGIS RESOLVE 1 09/01/2015
HJR 13 RETAIN ARMY FORCES IN ALASKA REPRESENTATIVE REINBOLD
LEGIS RESOLVE 4 09/01/2015
HJR 17 FED AMMUNITION BAN; MANUFACTURE FIREARMS REPRESENTATIVE LEDOUX
(H) JUD 03/06/2015
HJR 18 LIMIT DECLARATION OF NATL. MONUMENTS REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 19 09/01/2015
HJR 26 CONST. AM: ELECTED ATTORNEY GENERAL REPRESENTATIVE JOHNSON
(H) JUD 04/19/2015
HR 6 MAX F. GRUENBERG JR. COMMITTEE ROOM REPRESENTATIVE CHENAULT
HOUSE RESOLVE 6 08/26/2016
SB 23 OPIOID OD DRUGS: DISPENSING; IMMUNITY SENATOR ELLIS
CHAPTER 2 SLA 16 03/14/2016