This page is no longer used please use www.akleg.gov
26th Legislature(2009-2010)

Committee/Member Information 26th Legislature


HouseSenate
Members Members
Standing Committee Standing Committee
Finance Subcommittee Finance Subcommittee
Special Committee Special Committee
Joint Committee Joint Committee
Conference Committee Conference Committee
Other Committee Other Committee
Corresponding House Representation Corresponding Senate Representation
House Members
NameCodeDistrictParty
Representative Austerman AUS36RepublicanHouse Majority Whip
Representative Buch BUC27Democrat
Representative Chenault CHE34RepublicanSpeaker of the House
Representative Cissna CIS22Democrat
Representative Coghill COG11RepublicanResigned; October 27, 2009
Representative Crawford CRF21Democrat
Representative Dahlstrom DAL18RepublicanResigned; May 31, 2010
Representative Doogan DOO25Democrat
Representative Edgmon EDG37Democrat
Representative Fairclough FAI17Republican
Representative N.Foster FON39DemocratOath taken November 16, 2009
Representative R.Foster FOS39DemocratDeceased; October 13, 2009
Representative Gara GAR23Democrat
Representative Gardner GAS24Democrat
Representative Gatto GAT13Republican
Representative Gruenberg GRU20Democrat
Representative Guttenberg GTT 8DemocratHouse Minority Whip
Representative Harris HAR12Republican
Representative Hawker HAW32Republican
Representative Herron HEO38Democrat
Representative Holmes HOL26Democrat
Representative Johansen JHA 1RepublicanHouse Majority Leader
Representative Johnson JHN28Republican
Representative Joule JOU40Democrat
Representative Kawasaki KAW 9Democrat
Representative Keller KEE14Republican
Representative Kelly KEL 7Republican
Representative Kerttula KER 3DemocratHouse Minority Leader
Representative Lynn LYN31Republican
Representative Millett MIL30Republican
Representative Munoz MUN 4Republican
Representative Neuman NEU15Republican
Representative Olson OLL33Republican
Representative Petersen PEJ19Democrat
Representative Ramras RAR10Republican
Representative Salmon SAE 6Democrat
Representative Seaton SAN35Republican
Representative Stoltze STZ16Republican
Representative Thomas THM 5Republican
Representative Tuck TUC29Democrat
Representative P.Wilson WLS 2Republican
Representative T.Wilson WLT11RepublicanOath taken December 2, 2009
Senate Members
NameCodeDistrictParty
Senator Bunde BUNP RepublicanSenate Minority Leader
Senator Coghill CGLF RepublicanOath taken October 27, 2009
Senator Davis DABK Democrat
Senator Dyson DYSI Republican
Senator Egan EGAB DemocratOath taken April 19, 2009
Senator Ellis ELLL DemocratSenate Majority Leader
Senator Elton ELTB DemocratResigned; 5:00pm 3/2/09
Senator French FREM Democrat
Senator Hoffman HOFS Democrat
Senator Huggins HUGH RepublicanSenate Majority Whip
Senator Kookesh KOSC Democrat
Senator McGuire MCGN Republican
Senator Menard MERG Republican
Senator Meyer MEYO Republican
Senator Olson OLST Democrat
Senator Paskvan PSKE Democrat
Senator Stedman SMNA Republican
Senator Stevens STGR RepublicanSenate President
Senator Therriault THRF RepublicanResigned; 5:00 pm 9/13/09
Senator Thomas THSD Democrat
Senator Wagoner WAGQ Republican
Senator Wielechowski WIEJ Democrat

House Standing Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
CRA COMMUNITY & REGIONAL AFFAIRS T TH SAJNUCAP124
EDC EDUCATION M W F JNUCAP106
FIN FINANCE MTWTHF JNUCAP519
HSS HEALTH & SOCIAL SERVICES T TH SAJNUCAP106
JUD JUDICIARY M W F JNUCAP120
L&C LABOR & COMMERCE M W F JNUCAP124
RES RESOURCES M W F JNUCAP124
RLS RULES
STA STATE AFFAIRS T TH SAJNUCAP106
TRA TRANSPORTATION T TH SAJNUCAP017

Senate Standing Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
CRA COMMUNITY & REGIONAL AFFAIRS T TH JNUTSB105
EDC EDUCATION M W F JNUTSB105
FIN FINANCE M W F JNUCAP532
HSS HEALTH & SOCIAL SERVICES M W F JNUCAP205
JUD JUDICIARY M W F JNUTSB105
L&C LABOR & COMMERCE T TH JNUTSB105
RES RESOURCES MWTHF JNUCAP205
RLS RULES
STA STATE AFFAIRS T TH JNUTSB105
TRA TRANSPORTATION T TH JNUCAP205

House Finance Subcommittees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
ADM ADMINISTRATION
CED COMMERCE, COMMUNITY & ECONOMIC DEV
COR CORRECTIONS
CRT COURT SYSTEM
EED EDUCATION & EARLY DEVELOPMENT
DEC ENVIRONMENTAL CONSERVATION
FSP FISCAL POLICY
DFG FISH & GAME
GOV GOVERNOR
DHS HEALTH & SOCIAL SERVICES
LWF LABOR & WORKFORCE DEVELOPMENT
LAW LAW
LEG LEGISLATURE
MVA MILITARY & VETERANS' AFFAIRS
DNR NATURAL RESOURCES
DPS PUBLIC SAFETY
REV REVENUE
DOT TRANSPORTATION & PUBLIC FACILITIES
UA UNIVERSITY OF ALASKA

Senate Finance Subcommittees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
ADM ADMINISTRATION
CED COMMERCE, COMMUNITY & ECONOMIC DEV
COR CORRECTIONS
CRT COURT SYSTEM
EED EDUCATION & EARLY DEVELOPMENT
DEC ENVIRONMENTAL CONSERVATION
DFG FISH & GAME
GOV GOVERNOR
DHS HEALTH & SOCIAL SERVICES
LWF LABOR & WORKFORCE DEVELOPMENT
LAW LAW
LEG LEGISLATURE
MVA MILITARY & VETERANS' AFFAIRS
DNR NATURAL RESOURCES
DPS PUBLIC SAFETY
REV REVENUE
DOT TRANSPORTATION & PUBLIC FACILITIES
UA UNIVERSITY OF ALASKA

House Special Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
EDT ECON. DEV., TRADE & TOURISM
ENE ENERGY T TH SA
FSH FISHERIES
MLV MILITARY & VETERANS' AFFAIRS

Senate Special Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
ENE ENERGY JNUCAP205
WTI WORLD TRADE, TECH, INNOVATIONS

House Joint Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
ANW ALASKA NORTHERN WATERS TASK FORCE
ARE AK RENEWABLE ENERGY TASK FORCE
ARR ADMINISTRATIVE REGULATION REVIEW
ASC ARMED SERVICES COMMITTEE
BUD LEGISLATIVE BUDGET & AUDIT
CST JOINT COOK INLET SALMON TASK FORCE
ECR HIGHER EDUC/CAREER READINESS TASK FORCE
EFF EDUC FUNDING DISTRICT COST FACTOR COMM
ESF LEG HIGHER ED SCHOLAR FUNDING TASK FORCE
ETH SELECT COMMITTEE ON LEGISLATIVE ETHICS
HSE ASC SUBCOMMITTEE ON HOMELAND SECURITY
LEC LEGISLATIVE COUNCIL
OMB OMBUDSMAN SELECTION
VIC VICTIMS' ADVOCATE SELECTION COMMITTEE

Senate Joint Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
ANW ALASKA NORTHERN WATERS TASK FORCE
ARE AK RENEWABLE ENERGY TASK FORCE
ARR ADMINISTRATIVE REGULATION REVIEW
ASC ARMED SERVICES COMMITTEE
BUD LEGISLATIVE BUDGET & AUDIT JNUCAP519
CST JOINT COOK INLET SALMON TASK FORCE
ECR HIGHER EDUC/CAREER READINESS TASK FORCE
EFF EDUC FUNDING DISTRICT COST FACTOR COMM
ESF LEG HIGHER ED SCHOL FUNDING TASK FORCE
ETH SELECT COMMITTEE ON LEGISLATIVE ETHICS
HSE ASC SUBCOMMITTEE ON HOMELAND SECURITY
LEC LEGISLATIVE COUNCIL
OMB OMBUDSMAN SELECTION
VIC VICTIMS' ADVOCATE SELECTION COMMITTEE

House Conference Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
HB300 CONFERENCE COMMITTEE ON HB 300 & HB 302
HB81 CONFERENCE COMMITTEE ON HB 81 & HB 83

Senate Conference Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
HB300 CONFERENCE COMMITTEE ON HB 300 & HB 302
HB81 CONFERENCE COMMITTEE ON HB 81 & HB 83

House Other Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
ANC ANCHORAGE CAUCUS
BSH BUSH CAUCUS
CCM COMMITTEE ON COMMITTEES
CHI CHILDREN'S CAUCUS
FIS FISH CAUCUS
ISG JOINT IN-STATE GAS CAUCUS
JNT JOINT SESSION JNUCAPHCHM
LHC JOINT LEGISLATIVE HEALTH CAUCUS
MAJ MAJORITY CAUCUS
MIN MINORITY CAUCUS
MSC MISCELLANEOUS MEETING
SES HOUSE SESSION
UAB UNIVERSITY BOOSTERS CAUCUS

Senate Other Committees

CodeCommittee NameDay codeRoom code
ANC ANCHORAGE CAUCUS JNUCAP532
BSH BUSH CAUCUS
CCM COMMITTEE ON COMMITTEES
CHI CHILDREN'S CAUCUS
FSC FISH CAUCUS
ISG JOINT IN-STATE GAS CAUCUS
JNT JOINT SESSION JNUCAPHCHM
LHC JOINT LEGISLATIVE HEALTH CAUCUS
MAJ MAJORITY CAUCUS JNUCAP205
MIN MINORITY CAUCUS
MSC MISCELLANEOUS MEETING
SBG SENATE BIPARTISAN WORKING GROUP
SOC SENATE OPEN CAUCUS
UAB UNIVERSITY BOOSTERS CAUCUS


House Corresponding Senate District Information
House DistrictMember NameSenate DistrictMember Name
36Austerman R Stevens
27Buch N McGuire
34Chenault Q Wagoner
22Cissna K Davis
11Coghill F Coghill F Therriault
21Crawford K Davis
18Dahlstrom I Dyson
25Doogan M French
37Edgmon S Hoffman
17Fairclough I Dyson
39N.Foster T Olson
39R.Foster T Olson
23Gara L Ellis
24Gardner L Ellis
13Gatto G Menard
20Gruenberg J Wielechowski
8Guttenberg D Thomas
12Harris F Coghill F Therriault
32Hawker P Bunde
38Herron S Hoffman
26Holmes M French
1Johansen A Stedman
28Johnson N McGuire
40Joule T Olson
9Kawasaki E Paskvan
14Keller G Menard
7Kelly D Thomas
3Kerttula B Egan B Elton
31Lynn P Bunde
30Millett O Meyer
4Munoz B Egan B Elton
15Neuman H Huggins
33Olson Q Wagoner
19Petersen J Wielechowski
10Ramras E Paskvan
6Salmon C Kookesh
35Seaton R Stevens
16Stoltze H Huggins
5Thomas C Kookesh
29Tuck O Meyer
2P.Wilson A Stedman
11T.Wilson F Coghill F Therriault


Senate Corresponding House District Information
Senate DistrictMember NameHouse DistrictMember Name
P Bunde 31Lynn
32Hawker
F Coghill 11Coghill
11T.Wilson
12Harris
K Davis 21Crawford
22Cissna
I Dyson 17Fairclough
18Dahlstrom
B Egan 3Kerttula
4Munoz
L Ellis 23Gara
24Gardner
B Elton 3Kerttula
4Munoz
M French 25Doogan
26Holmes
S Hoffman 37Edgmon
38Herron
H Huggins 15Neuman
16Stoltze
C Kookesh 5Thomas
6Salmon
N McGuire 27Buch
28Johnson
G Menard 13Gatto
14Keller
O Meyer 29Tuck
30Millett
T Olson 39N.Foster
39R.Foster
40Joule
E Paskvan 9Kawasaki
10Ramras
A Stedman 1Johansen
2P.Wilson
R Stevens 35Seaton
36Austerman
F Therriault 11Coghill
11T.Wilson
12Harris
D Thomas 7Kelly
8Guttenberg
Q Wagoner 33Olson
34Chenault
J Wielechowski 19Petersen
20Gruenberg