Previous

5 AAC 95.990. Definitions

In addition to the definitions set out in AS 16.05.940 , as used in this chapter:

(1) "authorized representative of the state" means one who is legally empowered to enforce a statute under which regulations in this chapter are promulgated;

(2) "completed application" means the submission of full plans, specifications and notifications required by AS 16.20, and includes a form, series of forms, letter or other documents that provide all of the information necessary for the commissioner to issue, condition or deny a permit;

(3) "emergency" means an unforeseeable situation that presents an imminent threat to life or property;

(4) "mitigate" means to compensate fully for damage to fish and wildlife populations and their habitat by employing the most appropriate techniques;

(5) "permittee" means the holder of a permit and includes anyone employed, contracted, or assigned by the person or the organization to whom the permit was issued to conduct a land or water use operation;

(6) "permit" means the approval of plans and specifications required by AS 16.20.060 or 16.20.530, and any authorization made under AS 16.20.094 , 16.20.096, or 16.20.162;

(7) "special area" means a state game refuge, a state game sanctuary, or a state fish and game critical habitat area, established under AS 16.20;

(8) "wildlife" means any species of bird or mammal as described in AS 16.05.940 (14).

History: Eff. 6/5/86, Register 98

Authority: AS 16.05.020

AS 16.05.050

AS 16.05.251

AS 16.05.255

AS 16.20.060

AS 16.20.094

AS 16.20.096

AS 16.20.162

AS 16.20.530

覧覧覧覧覧

Part 6
Fish and Game Advisory Committees

Chapter

96. Local Fish and Game Advisory Committees and Regional Fish and Game Councils. (5 AAC 96.010 - 5 AAC 96.920)

97. Advisory Committee Closures. (5 AAC 97.005 - 5 AAC 97.020)

98. Areas of Jurisdiction for Antlerless Moose Seasons. (5 AAC 98.005)

覧覧覧覧覧

Chapter 96
Local Fish and Game Advisory Committees and Regional Fish and Game Councils

Article

1. Local Fish and Game Advisory Committees. (5 AAC 96.010 - 5 AAC 96.080)

2. Regional Fish and Game Councils. (5 AAC 96.200 - 5 AAC 96.280)

3. Administration of Local Fish and Game Committees. (5 AAC 96.400 - 5 AAC 96.460)

4. Administration of Regional Fish and Game Councils. (5 AAC 96.500 - 5 AAC 96.540)

5. Adoption of Fish and Game Regulations. (5 AAC 96.600 - 5 AAC 96.660)

6. General Provisions. (5 AAC 96.900 - 5 AAC 96.920)

覧覧覧覧覧

Article 1
Local Fish and Game Advisory Committees

Section

10. Establishment of a local fish and game advisory committee system.

20. Creation of local fish and game advisory committees.

21. Establishment of advisory committees.

22. (Repealed).

25. (Repealed).

30. (Repealed).

40. Qualifications for members.

45. (Repealed).

50. Functions of local fish and game advisory committees.

60. Uniform rules of operation.

70. (Repealed).

80. (Repealed).

5 AAC 96.010. Establishment of a local fish and game advisory committee system

There is established a system of local fish and game advisory committees to provide a local forum for the collection and expression of opinions and recommendations on matters relating to the management of fish and wildlife resources.

History: In effect before 1988

Authority: AS 16.05.260

5 AAC 96.020. Creation of local fish and game advisory committees

The joint board may establish an advisory committee that represents fish and game user groups in the area served by the committee as required in 5 AAC 96.060(e) (1). A group of 25 interested people may request the joint board to create a committee. When considering a request to create a committee, the joint board will consider the factors set out in 5 AAC 96.420. A committee must be approved by the joint board before starting its operations.

History: In effect before 1983; am 10/9/83, Register 88; am 9/22/85, Register 95; am 2/23/2014, Register 209

Authority: AS 16.05.260

5 AAC 96.021. Establishment of advisory committees

(a) The following local fish and game advisory committees are established:

(1) in the Southeast Alaska Region: Angoon, Craig, East Prince of Wales, Edna Bay, Elfin Cove, Juneau-Douglas, Hydaburg, Hyder, Icy Straits, Kake, Ketchikan, Klawock, Klukwan, Pelican, Petersburg, Port Alexander, Saxman, Sitka, Sumner Strait, Tenakee, Upper Lynn Canal, Wrangell, Yakutat;

(2) in the Southcentral Alaska Region: Copper River/Prince William Sound, Prince William Sound/Valdez, Copper Basin, Anchorage, Seward, Kenai/Soldotna, Central Peninsula, Homer, Seldovia, Tok Cutoff/Nabesna Road, Paxson, Denali, Matanuska Valley, Mt. Yenlo, Tyonek, Cooper Landing, Whittier, Susitna Valley;

(3) in the Southwest Alaska Region: Nushagak, Naknek/Kvichak, Lake Iliamna, Nelson Lagoon, Chignik, Kodiak, Sand Point, King Cove, False Pass, Unalaska/Dutch Harbor, Lower Bristol Bay, Togiak;

(4) in the Western Alaska Region: Central Bering Sea, Lower Kuskokwim, Central Kuskokwim, Stony/Holitna, Coastal Lower Yukon, Mid-Lower Yukon, Bethel;

(5) in the Arctic Alaska Region: Northern Norton Sound, Kotzebue, Northern Seward Peninsula, Upper Kobuk, Lower Kobuk, Noatak/Kivalina, North Slope, St. Lawrence Island, Southern Norton Sound; and

(6) in the Interior Alaska Region: Central, Middle Nenana River, Delta, Eagle, Fairbanks, Lake Minchumina, Middle Yukon, Grayling/Anvik/Shageluk/Holy Cross, Koyukuk, McGrath, Ruby, Tanana/Rampart/Manley, Minto/Nenana, Upper Tanana/Fortymile, Yukon Flats.

(b) The joint board will, in its discretion, identify a committee established in (a) of this section as representing more than one community, and will, in its discretion, designate one or more seats on the committee for a specific community. Each community is entitled to elect up to the designated number of representatives for the committee, in accordance with 5 AAC 96.060(e) (3).

(c) The following committees are identified as representing more than one community, or, additionally, as having less than 15 members, and the following seats on the committee are designated for each community:

(1) in the Southeast Alaska Region:

(A) Upper Lynn Canal



Haines 8 representatives

Skagway 2 representatives

Klukwan 1 representative

Undesignated 4 representatives

(B) Icy Straits

Hoonah 9 representatives

Gustavus 2 representatives

Undesignated 4 representatives

(C) Ketchikan

Saxman 2 representatives

Undesignated 13 representatives

(D) Saxman (9 members)

Saxman 6 representatives

Ketchikan 2 representatives

Undesignated 1 representative

(E) Edna Bay (7 members)

Edna Bay 7 representatives

(F) East Prince of Wales

Thorne Bay 1 representative

Coffman Cove 1 representative

Whale Pass 1 representative

Kasaan 1 representative

Undesignated 11 representatives

(2) in the Southcentral Alaska Region:

(A) Copper Basin

Glennallen 2 representatives

Lake Louise 1 representative

Tazlina 3 representatives

Copper Center 2 representatives

Gakona/Gulkana 3 representatives

Kenny Lake 1 representative

Chitina 1 representative

Undesignated 2 representatives

(B) repealed 7/12/98;

(C) Mount Yenlo

Skwentna 4 representatives

Undesignated 11 representatives

(D) Tok Cutoff/Nabesna Road
(7 members)

Mentasta 1 representative

Chistochina 1 representative

Undesignated 5 representatives

(E) Whittier (9 members)

Undesignated 9 representatives

(F) Susitna Valley (7 members)

Undesignated 7 representatives

(G) Seward (11 members)

Undesignated 11 representatives

(3) in the Southwest Alaska Region:

(A) Chignik

Chignik 3 representatives

Chignik Lagoon 3 representatives

Ivanoff 3 representatives

Chignik Lake 3 representatives

Perryville 3 representatives

(B) Kodiak

Kodiak 7 representatives

Old Harbor 1 representative

Ouzinkie 1 representative

Port Lions 1 representative

Undesignated 5 representatives

(C) Lake Iliamna

Iliamna 3 representatives

Nondalton 2 representatives

Pedro Bay 1 representative

Kokhanok 1 representative

Igiugig 1 representative

Newhalen 1 representative

Undesignated 6 representatives

(D) Lower Bristol Bay

Ugashik 1 representative

Egegik 2 representatives

Pilot Point 2 representatives

Port Heiden 2 representatives

Undesignated 8 representatives

(E) Nushagak

Dillingham 5 representatives

Clarks Point 1 representative

Ekwok 1 representative

New Stuyahok 1 representative

Koliganek 1 representative

Aleknagik 1 representative

Togiak 1 representative

Portage Creek 1 representative

Manokotak 1 representative

Undesignated 2 representatives

(F) Togiak

Togiak 3 representatives

Manokotak 3 representatives

Twin Hills 1 representative

Undesignated 8 representatives

(4) in the Western Alaska Region:

(A) Central Bering Sea

Chevak 1 representative

Chefornak 1 representative

Goodnews Bay 1 representative

Kipnuk 1 representative

Kongiganak 1 representative

Kwigillingok 1 representative

Mekoryuk 1 representative

Newtok 1 representative

Nightmute 1 representative

Platinum 1 representative

Quinhagak 1 representative

Toksook Bay 1 representative

Tanunak 1 representative

Undesignated 2 representatives

(B) Lower Kuskokwim (14 members)

Kwethluk 2 representatives

Napaskiak 2 representatives

Napakiak 1 representative

Kasigluk 1 representative

Oscarville 1 representative

Nunapitchuk 1 representative

Tuntutuliak 1 representative

Tuluksak 1 representative

Atmauthluak 1 representative

Akiak 1 representative

Akiachak 1 representative

Eek 1 representative

(C) Central Kuskokwim (10 members)

Crooked Creek 2 representatives

Aniak 2 representatives

Chuathbaluk 2 representatives

Lower Kalskag 2 representatives

Upper Kalskag 2 representatives

(D) Stony/Holitna (8 members)

Sleetmute 2 representatives

Lime Village 2 representatives

Stoney River 2 representatives

Red Devil 2 representatives

(E) Coastal Lower Yukon (6 members)

Scammon Bay 1 representative

Alakanuk 1 representative

Kotlik 1 representative

Emmonak 1 representative

Hooper Bay 1 representative

Nunam Iqua 1 representative

(F) Mid-Lower Yukon (7 members)

Marshall 1 representative

Russian Mission 1 representative

St. Marys 1 representative

Andreafski 1 representative

Mountain Village 1 representative

Pilot Station 1 representative

Pitkas Point 1 representative

(G) Bethel (11 members)

Undesignated 11 representatives

(5) in the Arctic Alaska Region:

(A) Northern Norton Sound

Nome 6 representatives

Elim 1 representative

Wales 1 representative

Golovin 1 representative

City of White Mountain 1 representative

Shishmaref 1 representative

Teller 1 representative

Brevig Mission 1 representative

Undesignated 2 representatives

(B) Northern Seward Peninsula

Buckland 3 representatives

Deering 2 representatives

Undesignated 10 representatives

(C) Upper Kobuk (10 members)

Ambler 3 representatives

Shungnak 3 representatives

Kobuk 2 representatives

Undesignated 2 representatives

(D) Lower Kobuk

Noorvik 3 representatives

Kiana 2 representatives

Selawik 3 representatives

Undesignated 7 representatives

(E) Noatak/Kivalina

Noatak 3 representatives

Kivalina 2 representatives

Undesignated 10 representatives

(F) North Slope (9 members)

Barrow 1 representative

Point Hope 1 representative

Point Lay 1 representative

Wainwright 1 representative

Atquasuk 1 representative

Kaktovik 1 representative

Nuiqsut 1 representative

Anaktuvuk Pass 1 representative

Undesignated 1 representative

(G) repealed 12/30/2007;

(H) Southern Norton Sound

Unalakleet 6 representatives

St. Michael 2 representatives

Shaktoolik 2 representatives

Stebbins 2 representatives

Koyuk 2 representatives

Undesignated 1 representative

(6) in the Interior Alaska Region:

(A) McGrath

McGrath 6 representatives

Nikolai 3 representatives

Telida 1 representative

Takotna 2 representatives

Undesignated 3 representatives

(B) Middle Nenana River (11 members)

Healy 5 representatives

Clear 3 representatives

McKinley Village 1 representative

Ferry 1 representative

Undesignated 1 representative

(C) Upper Tanana/Fortymile (9 members)

Tok 3 representatives

Northway 1 representative

Tetlin 1 representative

Dot Lake 1 representative

Tanacross 1 representative

Healy Lake 1 representative

Undesignated 1 representative

(D) Yukon Flats

Birch Creek 1 representative

Beaver 2 representatives

Chalkyitsik 2 representatives

Fort Yukon 2 representatives

Arctic Village 2 representatives

Circle 2 representatives

Venetie 2 representatives

Stevens Village 2 representatives

(E) Tanana/Rampart/Manley

(9 members)

Manley Hot Springs 2 representatives

Rampart 3 representatives

Tanana 3 representatives

Undesignated 1 representative

(F) Middle Yukon (13 members)

Galena 4 representatives

Kaltag 4 representatives

Nulato 3 representatives

Koyukuk 2 representatives

(G) Koyukuk River

Allakaket 3 representatives

Huslia 3 representatives

Hughes 2 representatives

Alatna 2 representatives

Bettles 2 representatives

Undesignated 3 representatives

(H) Grayling/Anvik/Shageluk/Holy

Cross (9 members)

Holy Cross 2 representatives

Grayling 2 representatives

Anvik 2 representatives

Shageluk 2 representatives

Undesignated 1 representative

(I) Minto/Nenana (11 members)

Nenana 5 representatives

Minto 5 representatives

Undesignated 1 representative

(J) Ruby (9 members)

Undesignated 9 representatives

(K) Eagle (9 members)

Undesignated 9 representatives

(L) Delta (11 members)

Undesignated 11 representatives

(M) Central (9 members)

Undesignated 9 representatives

History: In effect before 1983; am 10/9/83, Register 88; am 9/22/85, Register 95; am 8/2/86, Register 99; am 9/15/88, Register 107; am 3/16/89, Register 109; am 11/30/89, Register 112; am 9/26/90, Register 115; am 8/28/91, Register 119; am 6/26/93, Register 126; am 8/16/97, Register 143; am 7/12/98, Register 147; am 12/30/2007, Register 184; am 2/23/2014, Register 209

Authority: AS 16.05.260

5 AAC 96.022. Determination of compliances

Next